Hogyan kerül egy magyar rendőr Kambodzsába? Miként zajlott le a demokratikus átmenet az ENSZ fennhatósága alatt? Hogyan tért vissza a fiatal demokrácia az autoritarizmushoz? Milyen lesz a Hun Sen utáni Kambodzsa? Hol tart most Kambodzsa a múlt feldolgozásában?
A Kambodzsa „Magyar” szemmel podcast sorozat egyrészt arra vállalkozik, hogy utána járjon ezeknek a kérdéseknek, másrészt közelebb hozza a hallgatókat ehhez a távoli és kevésbé ismert, de annál izgalmasabb országhoz. Adásainkban megvizsgálunk egy-egy Kambodzsával kapcsolatos témát, legyen az történelmi, kulturális, társadalmi, szociálpszichológiai vagy éppen bel – és külpolitikai vetületű. Célunk a Kambodzsával foglalkozó magyar nyelvű tudásanyag bővítésén és gazdagításán túl, egy átfogó kép és ismeret átadása az ország múltjáról, jelenéről és lehetséges jövőbeli kilátásairól.
Segítségemre lesz ebben állandó interjúalanyom Magyar Tamás, nemzetközi biztonság- és védelempolitikai szakértő, akinek az életműve is kirajzolódik a beszélgetések során. Tamás 1993-ban érkezett először Kambodzsába, az ENSZ-misszió tagjaként részt vett az ország demokratizálásában és immár 27 éve él ebben a fantasztikus délkelet-ázsiai országban. Személyes tapasztalatairól könyvet is írt „Rendőr voltam Kambodzsában – avagy élet és halál Pol Pot országában” címmel.
Az előző adásban visszautaztunk az időben egészen a ’90-es évekig a Kambodzsában lezajló ENSZ misszió, demokratikus átmenet és rendszerváltás időszakáig. Mai adásunk témája pedig a Hun Sen féle államvezetés lesz, külön kitérve a koronavírus-járvány okozta kihívások kezelésére. Tartsanak velünk!
FIGYELEM! Az alábbi interjú 2021. május 16-án készült, így előfordulhat, hogy egyes információk már nem aktuálisak, változhattak azóta. A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos adatok is a 2021. májusi állapotokat tükrözik.
* A beszélgetés óta például Hun Sen bejelentette, hogy a legidősebb fiát Hun Manetet támogatja abban, hogy az utódja legyen. Konkrét dátumot nem nevezett meg és sok kérdés megválaszolatlan maradt. További részleteket itt olvashat!
Riporter: Dobrai Csenge
A podcast elkészítésében közreműködött: Szabó L. Bökény
A podcast adásban elhangzó zeneszámok:
Kambodkaszt az interneten:
Magyar Tamás az interneten:
Kapcsolat: kambodkaszt@gmail.com
A nyugatinak érthetetlen Hun-ok:
egy vezető, egy család, egy kormány, egy ország
„Van nekik egy miniszterelnökük, már vagy harmincöt éve. Van egy királyuk is, akit mindenki tisztel. Családi biznisznek látszik az egész ország, de nem az. A nyugati demokrácia hiánya látszólag senkit sem izgat. Agyon gyilkolt népű letarolt pusztaságból indult. Most az egyik leggyorsabban fejlődő állam. Melyik az? A Tamás emlékeiről szóló sorozat harmadik része a mai Kambodzsáról szól. Szerintem nem érdemes egy ázsiai országba elindulni anélkül, hogy ne tudakozódnánk mai állapota, az éppen arrafelé fortyogó társadalmi és gazdasági folyamatok főbb áramlatainak megismerése nélkül. Ha ezt elmulasztjuk – mert ez egy, a saját kultúránktól annyira eltérő és sokkal idősebb világ – tényleg csak a tengerparti sörös heverészés, az ezeréves romokról készített százezredik fénykép és a világ sok más táján, sokkal olcsóbban is megtalálható kókuszpálma és kókuszgolyó kombó, illetve a lábujjaink közét mardosó sós homok marad."
- Demmel László, az Ázsiai Utazó Blog és a Yourdestination International Travel System alapítójának ajánlója a Kambodzsa „Magyar" szemmel podcast-sorozat harmadik részéről.
Kambodzsa magyar hangjai már elérhetőek az Ázsia hangja magyarul c. podcast gyűjtőhely részeként is!